the cost of the merchandise inventory that the business has sold to customers.

0
90
coins, banknotes, money @ Pixabay

the inventory cost is the total cost of the inventory that the company must pay as it is sold.

The best way to figure out the inventory cost is to add up all the costs of each item sold. Once you know the inventory cost, you can then use it to figure out the cost of each item sold.

By figuring out what a business owner has to pay every month versus what it costs them to acquire inventory, you can make a good calculation for how much the business owner pays. But you also have to know the inventory cost when you buy the inventory. You don’t have to buy the inventory, but at the very least you should know the cost of the inventory you have.

The thing is, unless you’re the owner of the business you have no idea what the inventory cost is each month. You may assume that the inventory cost is the same whether you’re buying the inventory or buying it from a wholesaler or store. But many business owners have inventory costs that they can’t clearly show on a monthly invoice. So you often have to go with an estimate.

Advertisement

This is especially true if youre not the owner of the business. Most business owners have no idea how much money they make per month and have to figure it out by using an accounting system. The most common accounting system is the “straight line method.” Straight line means that the cost of the inventory is the same whether you buy the inventory or buy it from a wholesaler or store. But straight line accounting is inaccurate.

In an ideal world, inventory would always be a straight line inventory. You know what happens when the inventory runs off the books? It just looks like a straight line inventory so you don’t really notice or pay attention to it, but if you use an accounting system to keep track of inventory, you don’t notice how much inventory is really on the books.

When the inventory is straight line, the real cost of the inventory is not the difference between the item sold and it’s cost of manufacture. The real cost is the difference between what the item sold is worth and what it costs to have it manufactured.

The cost of the item sold is also the cost of labor and materials. So if a company has 10,000 shirts at $5 apiece, but only sells them at $7 apiece, the cost of the item sold is the same as the cost of the labor and materials it takes to make the shirts.

This is a generalization, but that’s the general cost of the item. The cost of labor and materials is the cost of the materials, the cost of labor is the cost of wages, and the cost of materials is the cost of the labor. So if a company has 10,000 shirts at 5 apiece, but only sells them at 7 apiece, the cost of the item sold is the same as the cost of the labor and materials it takes to make the shirts.

the cost of the materials and labor is the cost of the material, the cost of the wages is the cost of the labor, and the cost of the materials is the cost of the labor. This is a generalization, but as it turns out, the cost of labor and materials is actually the sum of the cost of the labor and the cost of the materials.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here